Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 tylko w TVP!

Zaledwie 100 dni pozostały do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. To sportowe wydarzenie będzie można oglądać w TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP SPORT i na stronie sport.tvp.pl. Igrzyska „na żywo” będą obecne w naszym kraju tylko w telewizji publicznej! Po […]

Zaledwie 100 dni pozostały do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. To sportowe wydarzenie będzie można oglądać w TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP SPORT i na stronie sport.tvp.pl. Igrzyska „na żywo” będą obecne w naszym kraju tylko w telewizji publicznej!

Po raz kolejny widzowie będą mogli oglądać zmagania najlepszych sportowców świata za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Obsługa ZIO to jeden z przykładów wypełniania przez TVP  misji nadawcy publicznego. Co najważniejsze, TVP nabyła wyłączne prawa, jeśli chodzi o transmisje z Soczi – relacje na żywo tylko w Telewizji Polskiej.

TVP 1 HD TVP 2 HD TVP Info TVP Sport

– Sport  w Telewizji Polskiej to zawsze ważna część programu – podkreślił Juliusz Braun, prezes Zarządu Spółki w czasie środowej (30 października) konferencji prasowej w siedzibie telewizji publicznej w Warszawie. Najpierw pokażemy igrzyska w Soczi, a potem Mundial. Sport to wielkie emocje i wspólne przeżycia Polaków.

Wielkie imprezy sportowe to także znakomite wyniki oglądalności TVP. Do czasu EURO 2012 (meczu Polska – Rosja) rekordem był konkurs skoków z Salt Lake City z udziałem Adama Małysza, który obejrzało w Jedynce ponad 14,5 miliona widzów. Do skoczka z Wisły należy także najlepszy wynik z ostatnich zimowych igrzysk – jego walkę w Vancouver śledziło 9,439 mln widzów, przy udziałach w wysokości 57,9 proc. (średnie, grupa 4+). Potwierdza to, że telewidzowie chętnie oglądają sport w telewizji publicznej.

– Igrzyska w Soczi to wielkie wyzwanie dla TVP – dodał Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport. W Polsce będą pokazywane tylko w telewizji publicznej. Chcemy podtrzymać dużą oglądalność Zimowych Igrzysk Olimpijskich.  Pragniemy być wszędzie tam, gdzie występują Polacy i gdzie przygotowują się do startu.

Obsługę wielkich imprez sportowych docenili także inni, wręczając TVP prestiżowe nagrody: statuetka Demesa w kategorii „Sportowy projekt medialny” za relację z igrzysk olimpijskich w Vancouver 2010; Demes Honorowy za rolę sportu na antenach Telewizji Polskiej w 2012 roku czy „Kryształowa antena” za obsługę EURO 2012.

Do ceremonii otwarcia igrzysk w Soczi pozostało zaledwie 100 dni. Transmisje z tej najważniejszej obok mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii (prawa także posiada TVP) imprezy będą obecne w TVP1, TVP2 (w sumie około 180 godzin), TVP Sport (350 godzin), a w zakresie informacyjnym także w TVP INFO (ok. 16 godzin).

Początek na antenach otwartych (TVP1, TVP2) już od godziny 9.00 rano aż do 20.00. Transmisje przede wszystkim z dyscyplin, w których medalowe szanse mają Polacy: skoki narciarskie (Kamil Stoch i drużyna z Maciejem Kotem, Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem) i łyżwiarstwo szybkie (Zbigniew Bródka oraz drużyny kobiet i mężczyzn) będą obecne w Jedynce; biegi narciarskie (Justyna Kowalczyk) oraz biathlon (Krystyna Pałka, Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń) w Dwójce. Oczywiście nie zabraknie programów wspierających („Halo, tu Soczi”), podsumowań wydarzeń danego dnia i wielu innych, a tylko Soczi poświęcone będą serwisy sportowe.

W TVP INFO serwisy olimpijskie będą emitowane od godz. 7.00 do 22.00, a o godz. 23.00 – 25-minutowy „Olimpijski Wieczór”. TVP SPORT zamieni się w kanał olimpijski: transmisje i retransmisje będą obecne od godz. 6.00 rano do 2.00 w nocy!

Do Soczi Telewizja Polska wyśle 30-osobową ekipę. W jej składzie znajdą się komentatorzy, cztery ekipy reporterskie oraz obsługa produkcyjna. Główne studio olimpijskie będzie zlokalizowane na Woronicza, a wśród gości znajdą się byli wybitni sportowcy.

Igrzyska będą szeroko relacjonowane w nowych mediach. Wszystkie transmisje obecne w TVP1, TVP2 i TVP SPORT będą dostępne w postaci „streamów” na specjalnym portalu soczi2014.tvp.pl. Zostanie także przygotowanych specjalnych 15 kanałów poświęconych poszczególnym dyscyplinom. W sumie będzie to około 700 godzin przekazu. Kolejne tysiąc godzin zajmą materiały wideo. Nie zabraknie informacji, galerii, wyników na żywo, multimedialnych encyklopedii dyscyplin olimpijskich, wideoblogów komentatorów i interaktywnego planu transmisji.

Specjalna aplikacja znajdzie się także na Platformie Hybrydowej TVP (dodatkowe treści live/VOD dla użytkowników telewizorów z usługą HBB TV). To nowatorska usługa, w której tradycyjny przekaz telewizyjny jest wzbogacany o dodatkowe dane udostępnione za pośrednictwem sieci Internet, przygotowane w ten sposób, aby korespondowały z treścią danej audycji. Przygotowana zostanie również specjalna aplikacja mobilna – na telefonach komórkowych i tabletach będzie można odbierać transmisje antenowe oraz kanały dyscyplin olimpijskich. Konkursy oraz interakcja z widzami będzie miała miejsce na oficjalnych profilach TVP na facebooku, twitterze, youtube.

W konferencji prasowej prowadzonej przez Przemysława Babiarza i Macieja Jabłońskiego uczestniczyli m.in.: Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl., Apoloniusz Tajner, szef misji olimpijskiej i prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz nasi kandydaci do zdobycia medali w Soczi: Justyna Kowalczyk, mistrzyni olimpijska w biegach oraz skoczkowie narciarscy: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Piotr Żyła wraz z trenerem Łukaszem Kruczkiem.

About Piotr Barwaśny